Vzpomínka na Zdeňku Vranou,roz.Černockou

V těchto dnech vzpomínáme dvacáté výročí, kdy ve věku 68 let v Hradišťské nemocnici skonala.
naše maminka, babička, prababička…, následovala tak  po půl roce svého manžela Václava(*1922) a také po necelém roce i doživotní souputnici, naši babičku z otcovy strany.Zdeňka Vraná se narodila 15.5.1925 ve Vlachovicích manželům Černockým (otec byl nadstrážmistr četnictva a matka učitelka), jako nejmladší ze čtyř dětí (Nejstarší Emilie provd. Záhorovská, Vlastimír Černocký a Bohuslava provd.Lusková) .V „Kdo je kdo“ je pouze uvedena maminčina aktivita v brodském Junákovi. Připomínám, že nás vychovala tři sourozence (Alexandru, provd.Zpurnou,Václava a Taťánu, provd.Ambrúzovou), od svého narození až do současnosti žijeme v Uherském Brodě. Za zmínku také stojí, že nás maminka vychovávala za celoživotní asistence otcovy matky Valérie, roz.Žlebčíkové(*1902+1992), vdovy po Václavu Vraném(*1895+1948), inspektorovi ředitelství Státních drah v Olomouci a v Košicích.

 Babička, později pravnuky přezývaná „Kuli“, byla dcerou manželů Žlebčíkových, živnostníků v Dolním Kubíně na Slovensku, po matce rozené Bencúrové, neteří Martina Kukučína.

Chtěl bych také stručně připomenout maminčinu profesní pouť, tak, jak si ji mohou pamatovat její doposud žijící známí a spolupracovníci:      Pracovala na ONV v Uh.Brodě, na voj.posádce Vnitřní stráže v  Uh.Brodě  (na „Šmigurce“)  jako civilní pracovnice,  dále v účtárně na Strojní traktorové stanici v U.B., nějaký čas i v brodských Drůbežárnách. Nejvíce našich spoluobčanů si ji však bude zcela jistě pamatovat z jejího působení v ZKP v „Katolce“a to zejména z knihovny, i z její pobočky ve Zbrojovce.
Přikládám několik doposud nezveřejněných fotografií, které jsem pořídil v roce 1971 na maminčino přání, po přestěhování knihovny ZKP do dnes již neexistující budovy na „Gébáku“.

A pro známé z bydliště oživuji vzpomínku na „Židovnu“, kde jsme údajně krátce bydleli, později v ulici Svatopluka Čecha a od Vánoc roku 1975 až do současnosti, tedy také až do ukončení životní pouti našich posledních žijících předků, na Ružákově, v ulici Prosná.

Přikládám také pár fotografií z maminčina mládí.      Zavzpomínejte s námi… václav vraný(*1949)

Příspěvek byl publikován v rubrice Publicistika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář