Generál Vojtěch Luža v hlavním programu České televize

V neděli byl uveden pořad České století, díl  Den po Mnichovu. V tomto díle sehrála důstojnou roli postava našeho rodáka generála Vojtěcha Luži. Obrázek ukazuje jeho herecké ztvárnění v televizi a vedlejší obrázek pak jeho skutečnou podobu. V každém případě se do povědomí celé české veřejnosti dostalo jméno generála V.Luži.A tím nepřímo i naše město.Na uvedené webové adrese lze celý pořad vyhledat a shlédnout.Stojí to za to.

Michal Bábíček

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10362011008-ceske-stoleti/21251212007/

Příspěvek byl publikován v rubrice UB v médiích, Zprávy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

4 komentáře u Generál Vojtěch Luža v hlavním programu České televize

 1. 70. výročí tragické smrti armádního generála Vojtěcha Luži. napsal:

  Ve čtvrtek, 2. října 2014 uplynulo 70 let od smrti slavného uherskobrodského rodáka, armádního generála Vojtěcha Luži. Byl jedním z nejvýznamnějších představitelů československého domácího odboje v době 2. světové války. Zemřel 2. října 1944 při přestřelce s protektorátními četníky v obci Hřiště u Přibyslavi. Předpokládal jsem, že tato událost nebude představiteli města a jeho rodáky zapomenuta. Prolistoval jsem Brodský zpravodaj, nahlédnul na internetové stránky města – v kalendáři akcí o výročí ani čárka. Nakonec jsem si v úterý večer udělal vycházku k radnici, kde je pamětní deska. Nemýlil jsem se. Žádné pietní osvětlení, žádná kytice ani věnec. Možná jsem špatně hledal, možná byla akce utajena před veřejností.
  Asi před měsícem jsem byl přímým účastníkem vzpomínkových akcí k 70. výročí letecké bitvy nad Bílými Karpaty. Vzpomínalo se na posádky amerických bombardérů sestřelených 29. srpna 1944 a jejich oběti. Důstojná, dobře připravená a organizovaná akce s účastí 2 amerických letců – veteránů, skupiny příbuzných a stovek občanů.
  Pozdě večer jsem doma zapálil svíčku tak, jak to děláváme „na dušičky“. Pak se mi také rozsvítilo – bouřlivá předvolební kampaň, rozkopané náměstí, Brodská růžencová pouť, ukrajinská krize, islámský stát . Naše vlastenectví v praxi. Stydím se generále. A to jste bojoval na „správné straně“ fronty.

  3. října 2014
  Ing. Otomar Šimák (valašský jihočech)

  • výstava gen. Luža napsal:

   Dobrý den pane inženýre,
   děkuji za Váš příspěvek. Naše nadace (NADACE BRATŘÍ LUŽŮ) připravuje k 70. výročí unikátní výstavu o gen. Lužovi. Poprvé budou na veřejnosti vystaveny všechny jeho vyznamenání (zapůjčil VHÚ Praha). Vernisáž je 14. listopadu v Galerii Panský dům. Bohužel na říjen byla galerie obsazena, takže si připomeneme toto výročí právě výstavou v listopadu. Město Uherský Brod vyšlo vstříc poskytnutím prostor galerie. Výstava bude putovní, zatím je potvrzeno Brno (Univerzita obrany) a Přibyslav. Dále 28. října proběhne za naší účasti pietní akt k uctění památky pana generála v Hřišti u Přibyslavi. Dobrá zpráva je, že letos vznikl v Brodě branný oddíl gen. Luži.
   Michal Bábíček ( více informací najdete na http://www.nadacebl.cz)

 2. Dotaz napsal:

  Vážení! Doslechl jsem se, že Vaše výstava bude v brzké době i v Brně v Biskupském dvoře. Žádnou informaci jsem ale nenašel. Můžete mě k tomu něco dělit. Zajímám se o to, neboť gen. Luža se za války skrýval i v našem domě. Mám i paměti na něj, sepsané mojí babičkou. S pozdravem Ing. arch. Vladimír Včelák, Javůrek 79, 664 83

Napsat komentář