Nová kniha paní Aleny Bartošíkové

Kam se podíváme tentokrát s knihou Aleny Bartošíkové?
BALADA O VLČÍM VRCHU zavede čtenáře do nejmenovaného údolí na moravsko-slovenském pomezí v době 60.let. Do školy přichází učit mladičká učitelka  (čerstvá absolventka gymnázia) jako záskok za kolegu, jenž musí nastoupit na povinnou vojenskou službu. Do tohoto kraje přicházejí učit začínající učitelé, nebo je sem posílají za trest. Dívka získává první zkušenosti s dětmi ve škole a přizpůsobuje se odlišnému způsobu života, než na jaký byla dosud zvyklá. Život lidí ovlivňují staré zavedené tradice i odloučenost
od okolního světa, kam nejezdí autobusy a do práce i do školy je to několik kilometrů pěšky. Poznává odlišnosti života ve městě a zde v údolí.
Zamiluje si zdejší přírodu, vesnické děti, váží si jejich rodičů. Najde  i svou lásku, zkušenějšího učitele.
Po 20 letech se sem vrátí s rodinou na podnikovou chatu. Zjišťuje, kdo z jejích žáků, přátel a rodičů zde stále žije.
Příběh zachycuje  osudy místních lidí, kteří se jí zapsali do duše. Zejména žen. Díky  hluboké víře zvládají denní povinnosti v početných rodinách a přesto si najdou čas na besedu, vyšívání i zpívání.
Obrázek života na pomezí je kaleidoskopem osudů  dospělých i dětí. Autorka vyjadřuje obdiv k jejich životaschopnosti, že si umí poradit s jakoukoliv nelehkou situací, s nesnadnými přírodními podmínkami, s odhodláním vychovat ze svých dětí poctivé a pracovité lidi. Čest rodiny hraje v tomto prostředí významnou roli.  Zvláště jedna z místních žen – vdova Královička významně ovlivní její postoj k životu.
Kniha vyšla v nakladatelství Littera Brno, které působí na našem trhu od roku 1990. Podporuje vzdělávání a posiluje národní identitu. Nakladatel Karel Kovařík pokládá
Baladu o Vlčím vrchu za výrazný apel na nutnost udržovat, rozvíjet a pěstovat trvalé
hodnoty mezilidských vztahů.
Marie Motalíková
Příspěvek byl publikován v rubrice Publicistika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář