Zemřel významný brodský rodák Karel Pavlištík

Narodil se v UB, v mládí žil na Pořádí, dnes tam bydlí synovec Luděk Důbrava.
Zemřel etnograf Karel Pavlištík, verbuňk pomohl dostat na seznam UNESCO
10. prosince 2018  10:20
Etnografie mu byla vším, sám o sobě říkal, že byl do ní „zblázněný“. Přesto, než by odvolal svůj podpis pod peticí Dva tisíce slov a označil vstup vojsk Varšavské smlouvy do Československa za bratrskou pomoc, raději se vzdal své milované práce. Karel Pavlištík byl nejen uznávaným etnografem, ale zejména člověkem vysokých morálních kvalit. Zemřel v pátek 7. prosince ve věku 87 let.
Své poznatky, které nasbíral na Zlínsku o dřevu, vtělil Karel Pavlištík do své knihy Dřevo, proutí, sláma v tradiční rukodělné výrobě na Podřevnicku. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA
„Etnografie ukazuje tradice, moudro, zkušenosti a morální hodnoty předcházejících generací,“ uvedl letos v srpnu v rozhovoru pro MF DNES.
Karel Pavlištík se narodil 12. března 1931 v Uherském Brodě. Vystudoval obchodní akademii v Uherském Hradišti. Během základní vojenské služby se stal členem Armádního uměleckého souboru, v němž působil do roku 1964 jako tanečník.
Současně studoval etnografii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
Když jsem začal sbírat nářadí, měli mě za blázna, říká etnograf Pavlištík
Roku 1962 nastoupil do zlínského (tehdy gottwaldovského) muzea a zaměřil se na dřevo. Je autorem knihy Dřevo, proutí, sláma v tradiční rukodělné výrobě na Podřevnicku a výstavy v hájence u hradu ve Zlíně-Malenovicích.
„Muzeum ztrácí s odchodem doktora Pavlištíka nepředstavitelnou morální a odbornou autoritu, především ale člověka, který za muzeum dýchal. Vždycky dokázal být pro všechny inspirací, oporou, ale i nesmírnou autoritou,“ uvedl ředitel Muzea jihovýchodní Moravy Pavel Hrubec.
Při první návštěvě Václava Havla ve Zlíně ho provázel Karel Pavlištík
Za normalizace pracoval jako čistič kanalizačních stok či betonář, do muzea se vrátil až v roce 1990. Spolupracoval s řadou folklorních kroužků.
Zasloužil se o zapsání verbuňku na seznam nehmotného dědictví UNESCO a o to, že cestovatelské legendy Hanzelka a Zikmund darovaly svůj cenný archiv zlínskému muzeu.
„Byl to absolutně spolehlivý mužský, na němž se dá stavět jako na žule. Člověk čistého charakteru a morálky, který uměl říci pravdu do očí i za cenu, že si lidi znepřátelí,“ řekl Miroslav Zikmund.
Zdroj: https://zlin.idn
Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář