Česká televize přiblížila občanům rekonstruované dialyzační centrum!

Zrekonstruované dialyzační centrum zve na Den ledvin

Pět měsíců trvala náročná rekonstrukce dialyzačního střediska v Uherském Brodě, její cena se vyšplhala na 11 milionů. Ta změnila nejen zázemí pro personál, ale umožnila také navýšit dialyzační kapacitu a přinesla pacientům s ledvinovým onemocněním větší komfort.

„Z pohledu pacientů je klíčové, že všechny prostory jsou nyní plně klimatizované a že vznikl nový dialyzační sál. Ten má kapacitu 15 lůžek, z nichž dvě jsou v tzv. izolaci. Celkově vzrostla kapacita střediska, což opět zvyšuje komfort dialyzovaných pacientů z regionu,“ vysvětluje pozitivní dopady rekonstrukce MUDr. Markéta Kratochvílová, Ph.D., vedoucí lékařka dialyzačního střediska B. Braun Avitum v Uherském Brodě.

Ledviny nebolí

Do nově zrekonstruovaných prostor mohou zájemci z řad veřejnosti nahlédnout v rámci světového Dne ledvin, který letos připadne na čtvrtek 14. března. Tehdy totiž můžete zdarma a bez objednání přijít a nechat si zdraví svých ledvin preventivně zkontrolovat.

Pracoviště bude otevřené od 8 do 15 hodin. Vyšetření je bezbolestné a zabere asi 15 minut, během kterých s lékařem proberete životní styl, zhodnotí také hladinu cukru v krvi, krevní tlak a BMI. Na vyšetření přijďte proto ideálně nalačno.

Celosvětově na onemocnění ledvin zemře každý rok 2,4 milionu lidí, prevence přitom hraje důležitou roli pro včasné odhalení začínajících problémů. Onemocnění ledvin jsou totiž často bezpříznaková, ledviny nebolí.

Zpozornět byste však měli při nálezu krve v moči, otocích nohou i častém močení. Mezi rizikové faktory patří také vysoký krevní tlak, cukrovka, rodinná historie ledvinových onemocnění, nadváha a obezita a samozřejmě kouření.

„Prevence v boji proti nemocným ledvinám je pro nás zásadní. Proto jsem velmi rád, že stejně jako loni jsme i letos spojili síly při mediální osvětě s Českou nefrologickou společností,“ komentuje společné úsilí ředitel sítě dialyzačních středisek B. Braun Avitum MUDr. Martin Kuncek.

Autor: Redakce

Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář