Když Brod,tak Brod.Tentokrát Brod nad Dyjí

Předmět: o Mušově

O mušovských jezerech něco o jejich historii a o čem lidé vůbec nic neví – vzpomínky pamětníka
Tak tedy něco málo o těch Novomlýnských nádržích, kterým se také občas říká Mušovská jezera. Zdroj mých informací: Jednak jsem rodák a žiju celý život kolem Dyje. A to už je celých 66 let a vím jak vypadaly každoroční záplavy od Mušova, Podivína, Lednice, Rakvice, Břeclavi, Poštorné až po hranice s Rakouskem. Navíc se znám osobně velmi dobře s ing. Varadínkem, který je rodák z Mostu, vystudoval VŠ stavební, obor vodních staveb a přitom hrál II. fotbalovou ligu za Most. Na vojnu jej povolali do Poštorné, tady si našel frajírku, fotbal hrál za Tatran Poštorná a zůstal v Poštorné. Bydlí ode mě asi 300 metrů. Dnes mu do 80-ky moc nechybí, potkávám se �� � � as to v P rimě a je to stále čupr chlap.
Tento člověk jako mlaďoch (bylo mu něco přes 30), byl hlavním stavbyvedoucím ochraných hrází na Novomlýnských nádržích a hrází na Dyji od jezer až po Rakousko.
Takže žádné pičoviny z knížek nějakých ochranářských hodnotitelů a ing. Kohůta z JZD Mikulov, rodáka z Mušova, jak jim bolševici sebrali baráky a utopili to v jezerech, že tam teď trčí jenom kostel.

Původní Mušov byla malá dědinka na sever těsně pod Pálavou a nad ní je Pavlov a Dolní Věstonice a kolem protékala Dyje. Východně od Mušova se táhla Dyje meandry mezi loukama a kolem staleté vrby až po Brod nad Dyjí a Drnholec, kudy dnes Dyje natéká do prvního jezera.
Minimálně 2 x za rok bylo celé toto území zaplaveno při povodních. Jednak pravidelně po zimním tání sněhu (ono toho sněhu bylo ještě před 40-ti rokama trochu víc jak teď, a navíc tu vodu tam táhla z Vysočiny i Svratka, kde toho sněhu je trochu víc, jak u nás) a další povodně během roku při každé velké bouřce, která spadla v povodí Dyje nebo Svratky.
A protože je to rovina, Dyje zaplavila všechno kolem dokola, z luk byly močáloviska, komárů jako když nasere a smrad jak sviňa.
A samotný Mušov byla hrůza a děs a trčel tam z toho při záplavách jenom ten kostelík jako dneska.

Jezdili jsme s rodiči jako děcka přes Mušov na Vysočinu k babičce, kde to znám jak svoje boty, protože se tam jezdilo pořád, kdy už byla alespoň vidět silnice a okolní domy byly ve vodě. Staré baráky většinou z kotovic, chlívky s prasaty v každém domě, kozy na dvoře, králíkárny, hnojiště a osrané dvory od slépek tomu dávaly v té vodě nesnesitelný buket (smrad).

Aby tam dostali domorodci základní věci k živobytí v době záplav, tak se o ně museli starat vojáci z Mikulova. A to při každé záplavě. Než se začalo s budováním jezer, tak kdo si chtěl postavit nový dům tak dostal 240.000,- Kčs a vznikly Pasohlávky. Za ty prachy jsi tehdy postavil nádherný dům. Dnes je to tam samé Zimmer frei a kavárny. Takže to bohatě stačit muselo.
Kdo byl starý a už si na stavbu netroufl, dostal bytovku. Toto se dnes nechce slyšet.
Nebýt Novomlýnských nádrží a ochranných hrází, tak byla Břeclav při těch obrovských povodních ( mám dojem, že 1997) úplně utopena.

A když se dávala do provozu poslední 3. nádrž, tak ty Zelené p… spolu s ochránci přírody z celé republiky zorganizovali akci Špunt a dojela tam tato chamraď z celé republiky. Na prsách měli ti čur… přidrátovaný jakýkoliv štupl i od vína a v ruce kýbl a nosili těch 15 milionů kubíků z jezera dolů pod výpusť. A aby ta prdél byla dokonalá, tak pod hrází stáli hasiči ze Šakvic, nakopli stříkačku a hadicama jim to stříkali přes silnici zpátky do jezera.
Žváchal jim tam u toho kraviny i bývalý ministr Vondruška v tom duchu, že by se to mělo všechno vypustit. Pochopitelně, že jsem u toho nemohl chybět a byl jsem v davu.
A skončilo to nakonec tak, že pár ochránců přírody dostalo od místních po rypáku a šlo se domů.

Dnes je z toho rezervoár vody, ochrana před povodněma, obrovská rekreační oblast, která táhne turisty nejen z republiky ale i ze zahraničí. A hned od začátku to byl ráj pro rybařinu a je dodnes. Na ryby sem jezdí celá republika.
Když v roce 1990 přiletěl na Nové mlýny v helikoptéře prezident Havel a šel přesvědčovat rybařící ostravské horníky, že by se to mělo všechno vypustit, tak zavčasu zmizel zpátky do helikoptéry a uletěl, jinak by tam dostal do držky od horníků i s jeho ochrankou.
Tak to je  asi tak všechno podstatné, co se o těch našich jezerech nikde nedočteš.  Díky za ně!

V.Kostelka

Příspěvek byl publikován v rubrice Publicistika. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář