Zápis ze zářijové schůzky Patriotů.

členské schůze občanského spolku „UHERSKOBRODŠTÍ  PATRIOTI“

konané dne 12.9.2019 v 16,00 v CafeClubu

Přítomni: Bábíček, Bartošíková, Bistrá, Blahůšek, Bouda, Dofek, Havránková, Hezina, Hrdinová, Chovanec, Kment, Kolísková, Kostelka, Kudelová,  Lukešová,  Mlčková, Novák, Nováková, Pešová, Rajchl,  Rosenfeld, Součková, Šiftař, Thomayerová, Varaďa

Omluveni:  Trefilíková, Poláková

Pan Bouda přivítal všechny členy po prázdninové přestávce a zahájil schůzi.

  1. J.Kment: Sborník z roku 1966 – 70 let gymnázia. Přečetl část kapitoly od  V.Růžičky o škole a studentech, v 1895 povoleno reálné gymnásium, humorné čtení o „přespolňácích“.
  2. 2. P.Rosenfeld v zastoupení p. Zámečníkové: Dny globálního vzdělávání – dny JAK v UB

Dny DGV budou probíhat v našem městě od čtvrtka 17. do soboty 19. října s tím, že někteří účastníci přijedou již ve středu. Je daný program – itinerář, témata, podrobně připravený program, workshopy pro jednotlivé dny (zajišťuji studenti různých škol, Český červený kříž aj.), různého zaměření, s účastí i zahraničních přednášejících, studentů např. z PF Karlovy university. Zahrnuje přednášky (např. dr. Flos), akce ZUŠ UB, Gymnazia JAK, komentované prohlídky našeho města. V sobotu bude možnost návštěva Vlčnova – muzejní prohlídky a vlčnovské bůdy.  Slavnostní zahájení ve čtvrtek v 10,15 hodin. Podrobně časově zpracovaný program je k dispozici, přislíbeno zaslání všem patriotům emailem pro info.

Je to významná akce, zejména pro naše město.

  1. 3. F. Varaďa: vlastivědná vycházka

V sobotu 21.9. – tj příští týden !! –  se v případě pěkného, ne deštivého počasí – uskuteční vycházka Patriotů. Odjedeme vlakem v 9,03 z UB do Šumic a odtud zpět do UB. Půjdeme pohodlnou cestou po cyklostezce, kolem budovaných retenčních nádrží, po staré újezdské cestě a vycházku ukončíme na náměstí Máje na sídlišti.

  1. 4. J.Kment – co se v UB událo během prázdnin a dovolených:

Na radnici poděkovali starosta města Kubáník, místostarostové Vrána a Surý paní ing. Janě Lukešové za organizování a uskutečnění soutěže „Poznej svoje město“, kterou Patrioté každoročně připravují pro žáky 5. tříd uherskobrodských škol. I když se na přípravě a průběhu všech 3. kol soutěže podílí většina Patriotů, největší díl a zásluha patří právě

J. Lukešové – za což jí po zásluze patří zvlášť poděkování.

BrodEXPO: velikou diskuzi i rozdílné názory ode všech Patriotů vyvolalo zrušení letošního již avizovaného 7. ročníku BrodEXPA (dle vyjádření města kvůli nezájmu vystavovatelů). Přestože město má organizování této akce ve svém programovém prohlášení, pro letošek se konat nebude. Je to dle našeho mínění veliká škoda, BrodEXPO je již „zavedená“ značka. Podnikatelé i školy většinou kladně hodnotili možnost se veřejnosti prezentovat. Celá akce sloužila i jako dobré zviditelnění a reklama našeho města v širším okolí.

V roce 2012 stáli Patrioté u nápadu a realizace prvních (tenkrát pouze jednodenních) Bílokarpatských slavností, které se dnes již staly nedílnou součástí různých událostí města. Bylo by opravdu škoda nepokračovat v organizování BrodEXPA, které vymysleli o rok později v roce 2013. Otázkou je, co se bude dít a hlavně kdo to bude dělat dál.

  1. 5. J. Kment – webové stránky sdružení Patrioti UB

Informace o webových stránkách našeho sdružení http://patrioti.ub.cz/ : denně je navštíví cca 25 lidí. V současné době jsou částečně nefunkční (vyhledávání v archivu aj.), pokouší se najít někoho kdo by stránky spravoval.

Upozornil na webové stránky města UB, kde je možné nalézt mnoho zajímavých odkazů a doporučení. Věděli jste například, kolik je v našem městě kavárniček? Odpověď najdete, stejně

jako jiné zajímavosti, na webových stránkách města:

https://www.cojevbrode.cz/kam-v-brode

https://www.cojevbrode.cz/sluzby

  1. Diskuze

* J.Mlčková informovala o stavu kapličky v parku. Spolu se synem a E. Kolískovou se postarali o úklid prostor, zasklení okna, město poté zařídilo vymalování prostor. Dne 2.10. by zde měla být bohoslužba a měl by být pověšený obraz (fotokopie originálu, který je v současnosti zapůjčený ve Val. Meziříčí). Nutno dořešit důstojné umístění urny V. Růžičky.

* A. Bartošíková informovala o  osudu zcizené letecké vrtule v katastru obce Komňa (Rasová). Jako téměř neuvěřitelná story zní přehazování odpovědnosti kvůli pozemku, na údržbu této památky ….. obec Komňa, vojáci, ředitelství silnic a dálnic, až po policii, která údajně nalezenou vrtuli nemůže vydat…..Pomníček 3 vojákům by měl být víc upraven a udržován k uctění jejich památky.

* Info o plánovaném rozmístění soch, vytvořených při brodských sochařských sympoziích, u nových lávek (Všezvěd a Všudybud).

Příští schůzka bude 10.10.2019

Zapsala J. Thomayerová

Uherský Brod 14.9.2019

Příspěvek byl publikován v rubrice Zápisy ze schůzí. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář