Mezinárodní festival Dny slovanské kultury poprvé v Uherském Brodě!

Mezinárodní festival Dny slovanské kultury se poprvé koná i v Uherském Brodě
Publikoval: Markéta Švehlíková, Datum: 11.06.2020
Mezinárodní festival DNY SLOVANSKÉ KULTURY vznikl v r. 2013 (v době výročí příchodu sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu) z aktuální potřeby formou většího mezinárodního festivalu představit kulturní dědictví všech slovanských zemí, národů a národností. Festival přirozeně navazuje na bohatou a pestrou historii významné kulturní a společenské spolupráce. Hlavní pořadatelem je Slovanská unie, z.s.
Obrázek byl odebrán odesílatelem. mostar2.jpgMostar
K českým a moravským městům, kde se dosud festival konal (Boskovice, Brno, Břeclav, Hodonín, Mikulčice, Luhačovice, Praha, staré město, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín a Velehrad) se v letošním roce poprvé připojuje také Uherský Brod, také díky aktuálnímu výročí UNESCO (v listopadu uplyne 350 let od úmrtí našeho nejslavnějšího rodáka J. A. Komenského). Oslavy doplní aktivní prezentace kulturního dědictví i světových výročí UNESCO Bosny a Hercegoviny a Ruska.
První putovní výstava dorazí do Uherského Brodu 25. června, k vidění bude do 28. července. Nabídne panely zapsaných položek na seznamu UNESCO za Bosnu a Hercegovinu – materiální, nemateriální, přírodní. Doplní ji další panelová výstava věnovaná životě a práci Karla Paříka – českého architekta, který postavil evropské Sarajevo.
Vystavena bude také faksimile nejslavnější bosenské knihy – Sarajevské hagady. Tato vzácná stará kniha byla přivezena sefardskými Židy ze Španělska, originál je vystaven v Zemském muzeu v Sarajevu.
Další výstava se týká nejlepších bosenských filmů a kompletní tvorby bosenského režiséra Emira Kusturici.
PROGRAM DNŮ SLOVANSKÉ KULTURY V UHERSKÉM BRODĚ
čtvrtek 25. června
* Knihovna Františka Kožíka – Neznámá Bosna – v 11:30
Setkání s významnou bosenskou spisovatelkou a v současnosti velvyslankyní Bosny a Hercegoviny v Praze, J. E. Martinou Mlinarević a představení faksimile Sarajevské hagady. Kniha bude vystavena do 28. července.
* Dům kultury – Kulturní dědictví UNESCO Bosny a Hercegoviny – v 17:00
Zahájení výstavy všech položek ze seznamu UNESCO Bosny a Heregoviny, výstava díla architekta Sarajeva Karla Paříka. Na vernisáži vystoupí bosenský hudebník Predrag Djurnović. Výstava potrvá do 28. července.
* Kino Máj v 18:30 – Výstava Bosenský film a svět Emira Kusturici
************************************************************************************************
Další část putovní výstavy věnovaná kulturnímu dědictví UNESCO Ruské federace bude v Uherském Brodě k vidění od září do října.
sobota 12. září
* Dům kultury v 19:00 –  Kulturní dědictví UNESCO Ruské federace
Panelová výstava všech položek ze seznamu UNESCO.
* kino Máj ve 20:30 – Waterloo
Zakončení sezony letního kina slavným ruským historickým filmem režiséra Sergeje Bondarčuka, jehož 100. Výročí narození si letos připomínáme.
neděle 13. září
Knihovna Františka Kožíka v 9:30 (v rámci Dne Evropského dědictví) – Miniatury ruských krojů
Zahájení výstavy klasických národních ruských krojů, zapůjčených z Puškinova muzea Michalovskoje. Součástí vernisáže bude vystoupení souboru Sudaruška a tvůrčí dílničky.
Číst více …
Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář