J.Hanák-další vyznamenaný Broďan

PhDr. Jaromír Hanák, historik, muzejník

* 21. 3. 1946 v Uh Brodě

Nejmladší ze synů Oskara Hanáka. Svůj osobní i profesní život spojil s Brnem. V roce 1969 vystudoval na Masarykově univerzitě obory historie a čeština. Na počátku 70. let krátce učil, poté pracoval nedobrovolně mimo obor, naposledy jako sanitář v brněnské Úrazovce. Na sklonku roku 1989 nastoupil do muzea na zámku ve Slavkově u Brna. Tam a později v Muzeu Brněnska pracoval jako zástupce ředitele a historik období napoleonských válek, publikoval řadu odborných studií a připravil desítky přednášek, výstav a muzejních expozic včetně těch v zahraničí (mj. Francie, Rusko, Německo, Polsko, Španělsko, Japonsko). Multimediální expozice Bitva tří císařů. Slavkov/Austerlitz 1805 k bitvě u Slavkova v památníku Mohyla míru byla oceněna v celostátní soutěži Gloria musaealis. Tématu se věnoval jako autor či spoluautor i v populárně naučných publikacích, z nichž několik (Černý den na Bílé hoře, Havlíček v Brixenu nebo Šlechtic nejen rodem – životopis Broďanům dobře známého hraběte Václava Kounice) vydal v nakladatelství Ave, které založil v roce 1991. Jeho vlastní tvorba vyvrcholila reprezentativním turistickým Průvodcem krajinou bitvy „tří císařů“ (2015), vydaným v několika jazycích.

Jako muzejník se podílel i na zřízení Památníku písemnictví na Moravě v Rajhradě (2005) a na revitalizaci rodičovské vily Grety Tugendhat – Vily Löw-Beer (2016). V Muzeu Brněnska působil jako kurátor a autor odborných publikací a výstav do roku 2019.

V roce 2017 se stal jednou z deseti osobností roku v Jihomoravském kraje a obdržel cenu za vynikající zásluhy o rozvoj kraje. 

Příspěvek byl publikován v rubrice Zprávy se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář