Brodské pivo mění název! Článek R.Bartoníčka v MF Dnes.

Odvážný, ale potřebný krok vedení pivovaru. Tak se dá nazvat počin, který změní, pro „Broďany“ tradiční název piva Janáček na Uherský Brod. Zdůrazňuji, že název piva, podle zakladatele pivovaru Janáčka, je bezesporu citová záležitost pro mnohé i nekonzumenty piva. Když však zjistíte o pár desítek kilometrů dál na západ, že pod názvem Janáček si konzumenti představují skladatele Janáčka, nikoli brodského zakladatele pivovaru, začnete se dívat na věc jinak. Navíc na etiketě chyběla jakákoli zmínka o Uherském Brodě. Korunu všemu nasadí hospodský v Čechách bezelstným dotazem, zda taky dodáváme pivo značky Smetana, když už nabízíme Janáčka. Prostě doba si vynutila změnu a dodejme, že ke zviditelnění Uherského Brodu nový název určitě přispěje.  (Pro přečtení článku na něj klikněte).                                  J.K.

Příspěvek byl publikován v rubrice Události. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů u Brodské pivo mění název! Článek R.Bartoníčka v MF Dnes.

 1. Uherskobrodské pivo napsal:

  Nejsem velký pivař a protože se považuji za brodského patriota / naše rodina zde žila 300 let /,reagoval jsem na změnu názvu piva zpočátku negativně,protože nejsem zastáncem změn z důvodu,že se někomu nelíbí.Stačilo tam výrazně Uherský Brod doplnit.Já osobně bych starý název kvůli jakýmsi pajtášům neměnil.Pod název Janáček bych napsal -Uherskobrodské pivo -. Ale když už změna,tak s touto novinkou je možno souhlasit.Nezbavil bych se ale jistého problému etického,souvisejícího s úctou k zakladateli. Konzumentovi z dálky,souvislostí neznalého,je to však jedno,hlavně,že mu chutná.A to byl asi taky důvod změny.
  Nevím,kdo ji inicioval,nedovedu si ale představit,že by kterýkoliv pivovar na př. v Bavorsku nebo Rakousku,podlehl takovému tradici ničícímu pokušení.Jsme příliš ovlivnitelní a to je naše celonárodní chyba.Patriot by nesouhlasil.
  Zdravím všechny v Brodě i vůkol.
  Otto Turza

 2. Uherskobrodské pivo napsal:

  oprava-konzumentovi souvislostí neznalému-, + snad další,omlouvám se.

 3. Uherskobrodské úřady napsal:

  Už několik let,když navštěvuji hrob svých předků na starém hřbitově,dosti trpím při pohledu na bývalé reprezentativní správní budovy v blízkosti-bývalý Okresní úřad,soud a věznice,komplex,který vyzařuje důstojnost svojí architekturou ,urbanistickou koncepcí i umístěním.Před lety jsem byl zklamán reakcí jednoho městského radního,kterého jsem jako dlouholetý pracovník v oboru územního plánování,upozornil v souvislosti se záměrem města stavět nové správní budovy,na jedinečnost tohoto komplexu a možnost jeho nového využití pro veřejnou správu i státní správu.
  Málokteré město má tak zajímavý a působivý areál,vzniklý v letech pozoruhodné éry české architektury a urbanismu a taky myslím málokteré město je k takové jedinečnosti tak nevšímavé.
  Tyto řádky píši proto,abych dal impulz k zamyšlení a úvahám ,které by snad mohly vést k účelové revitalizaci tohoto prostoru,jenž podle mého názoru nabízí mnoho pro
  tvůrčí mysl,která jistě ve městě Komenského nechybí.Nerad bych se mýlil a už vůbec bych nesnesl pohled na něco,co by nositel nebo nositelé “ takytvůrčí mysli „,byli schopni zprznit do té míry,že z toho,co se v tomto místě nachází dnes,by zíral paskvil,jakých se v současnosti najde dost.Všechno je o tradici,citu,cti a úctě k těm,kteří uměli,zanechali dědictví a již mezi námi nejsou.
  Otto Turza

 4. Uherskobrodské úřady napsal:

  veřejná správa=samospráva + státní správa

 5. Méně je někdy více ,nové není vždy lepší napsal:

  V Hradišťské ulici byla donedávna pěkná útulná kavárnička,kde bylo příjemné posedět.Přízemní domek byl rekonstruován a opatřen nástavbou,nový provoz v přízemí ztratil kouzlo a hned po prvním našem dojmu ztratil i náš zákaznický zájem.Nové,studené,neosobní prostředí stálo jistě hodně peněz,ale neoslovilo.Je pravda,že každému se líbí něco jiného a že z nabídky si každý vybere.Netrpím staromilstvím,ale po zaniklé kavárničce se nám stýská.
  Otto Turza

 6. pivovar napsal:

  brodske pivo je dobre a meli by delat reklamu jeho vyrobou,ne v bateriich ale v kadich
  ukazte jine pivo ktere se tak vari

Napsat komentář