Jak je to s investicemi pro rok 2013.

Největší brodské investice v roce 2013: terminál a Panský dům
 
Uherský Brod. Ilustrační foto. Autor: DENÍK/archiv
21.12.2012 14:00

Uherský Brod – Se schodkovým rozpočtem bude v roce 2013 hospodařit Uherský Brod. Zastupitelé schválili deficit ve výši více než patnáct milionů korun, pokrýt jej však mají naspořené peníze z předchozích let.

Vedení radnice počítá v příštím roce s příjmy 275,4 milionu korun a s výdaji 291,1 milionu. Půjčovat si však město nebude muset, rozdíl doplatí z peněz uložených na výhodných spořicích účtech bankovních domů. „Jedná se o 18,5 milionu korun, které jsme v několika částech uložili v minulých dvou letech, aby nás nelákalo je utratit. Věděli jsme, že je budeme potřebovat,“ konstatoval uhersko- brodský místostarosta Petr Vrána. Radnice avizovala, že bude šetřit na provozních výdajích. Pro příští rok schválila jen ty nejnutnější, například pořízení několika automobilů nebo opravu sociálního zařízení městského úřadu. „Chováme se stejně jako ostatní. Tedy již mírně přiškrcené kohoutky přitahujeme stále více. Na provozu se snažíme ušetřit, kde je to možné,“ tvrdí starosta města Patrik Kunčar.

Na investice by v příštím roce mělo padnout až 190 milionů korun, rozpočet však prozatím počítá jen s 56 miliony. „U investičních výdajů jsou v rozpočtu jen akce, které jsou plně kryty z rozpočtu města a většinou nepočítají s dotacemi. Akce, které dotaci předpokládají, budou zařazovány až po schválení těchto dotací,“ vysvětlil postup odpovídající zákonným normám místostarosta Vrána.

Největší plánovanou investicí je zahájení výstavby dopravního terminálu za více než 100 milionů korun, město se na ní má podílet 25 miliony, zbytek pokryjí švýcarské dotace. Oprava Panského domu pak má spolykat dalších 52 milionů, tady by až 30 miliony měly pomoct norské fondy. Dalšími akcemi budou mimo jiné instalace výstražného protipovodňového systému s místním rozhlasem, dokončení třetí etapy regenerace sídliště Pod Vinohrady, výstavba kruhového objezdu u pivovaru, vybudování parkoviště v Tkalcovské ulici, zahájení přeměny náměstí 1. máje či oprava ulice Nad Kostelem v Újezdci.

V rozpočtu na příští rok město očekává navýšení daňových příjmů, a to především na základě zákona o rozpočtovém určení daní a nového loterijního zákona. „Máme avizováno, že nárůst příjmů města ze státního rozpočtu by se měl pohybovat zhruba ve výši 11,9 milionu korun z rozpočtového určení daní a dalších 7,5 milionu korun na základě loterijního zákona,“ dodal místostarosta Vrána. Tyto peníze chce radnice poskytnout sportovním, kulturním a dalším organizacím, které veřejně podporuje.

Autor: Michael Lapčík

Příspěvek byl publikován v rubrice UB v médiích, Zprávy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

1 komentář u Jak je to s investicemi pro rok 2013.

Napsat komentář